DemNet

A DemNet Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány blogja

A világ vezetőinek fel kell hagyniuk az egyenlőtlenségek növelésével – nyílt levél

2019. július 10. 12:37 - DemNet

A következő néhány hónapban kormányok és világszervezetek vezetői több alkalommal összegyűlnek az ezen a héten kezdődő ENSZ New York-i Magas Szintű Politikai Fórumától kezdve az augusztusi G7 csúcstalálkozón át a szeptemberi ENSZ Közgyűlésig. Ezeken a fórumokon az egyik legfontosabb napirendi pont ismét az egyenlőtlenségek elleni küzdelem lesz, egyelőre azonban ezek a vezetők nem tudták kezelni az egyelőtlenségválságot.

img_9541_1.jpg

Márpedig ez a válság, a növekvő társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségek válsága egyre nagyobb problémát jelent a Földön, és nemcsak országok közötti viszonylatban, hanem az egyes országokon belül, így például Magyarországon is. A szakadék egyre szélesedik a politikai-gazdasági elit és a nincstelenek egyre népesebb tábora között.

Az alábbiakban a Fight Inequality Alliance által kezdeményezett nyílt levél magyar fordítását közöljük. A nyílt levélben az aláíró szervezetek vezetői - köztük a DemNet is - felhívják a figyelmet a kormányaink jelenlegi elhibázott hozzáállására, vázolják az egyenlőtlenségek elleni valóban hatékony fellépéshez szükséges radikális változás vízióját, és demonstrálják a változásért dolgozó globális mozgalom növekvő erejét. Ennek élén pedig nem politikusokat, hanem olyan vezetőket találunk, akik a frontvonalban harcolnak az egyenlőtlenségek ellen. Ahhoz, hogy valódi változást érhessünk el, a politikusoknak meg kell hallaniuk őket.

A világ vezetőinek fel kell hagyniuk az egyenlőtlenségek növelésével

Válaszút elé érkeztünk. Haladhatunk tovább a jelenlegi úton, amely a szegények és gazdagok között folyamatosan növekvő szakadékot jelenti, de dönthetünk egy jobb világ mellett is.

Mi az utóbbit választjuk. A cselekvést pedig nem bízzuk a politikusokra. Azokra, akikben folyamatosan csalódnunk kell. De abban sem bízhatunk, hogy a hatalmasok egyszerűen feladják előjogaikat és vagyonukat. Tudjuk, hogy a válaszokat nekünk kell megtalálni.

Világszerte rengeteg ember fog össze, és követeli az egyenlőtlenségek csökkentését, valamint a szélsőséges gazdagság korszakának végét. Mi hiszünk abban, hogy létrejöhet egy olyan világ, ahol mindenki számít, és a bolygónkat is tiszteletben tartjuk. Ahol senki nem lehet elég gazdag vagy hatalmas ahhoz, hogy ne vonatkozzanak rá a szabályok. Ahol a befolyásos elitek és vállalatok többé nem alakíthatják a rendszert úgy, hogy az nekik kedvezzen. Ahhoz, hogy ezt elérjük, felemeljük a hangunkat a szűk elit hatalomkoncentrációja ellen, és egy egyenlőbb világot követelünk. Ahhoz, hogy olyan világot teremthessünk, amilyet szeretnénk, be kell látnunk, hogy semmilyen rólunk szóló döntés nem születhet nélkülünk. Együtt kell küzdenünk az egyenlőtlenségek ellen.

Többmillió tagot számláló, különböző hátterű, különböző országokban tevékenykedő, civil szervezetekből álló csoport vagyunk. Meggyőződésünk, hogy a vezetőinknek fel kell hagyniuk a globális egyenlőtenségek válságát fűtő politikával, és be kell látniuk, hogy radikális változás előtt állunk.

Szélsőséges pillanathoz érkeztünk a történelemben, amikor a világ 2208 milliárdosának vagyona egész Afrika éves nemzeti jövedelmének az ötszöröse, és a 100 legnagyobb brit vállalat átlagos cégvezetője 133-szor annyit visz haza, mint egy átlagos dolgozó. Az egyenlőtlenségek válsága igazságtalanságokat okoz a földekhez, egészségügyhöz, oktatáshoz való hozzáférésben, az adózásban, a női és emberi jogok területén. A klímaválság hajtómotorjaként ez a krízis felelős a bolygónk pusztulásáért is.

Mi mind úgy gondoljuk, hogy a vezetőink túl gyakran cselekszenek úgy, hogy azzal az egyenlőtlenségeket növelik. Túl gyakran lépnek a fasizmus, rasszizmus és szexizmus útjára, kiűzve társadalmainkból az emberséget. Túl gyakran választják a gyűlöletet a remény helyett.

Az egyenlőtlenség mindannyiuknak rossz - fenyegeti a demokráciát, korrodálja a politikát és aláássa a gazdaságot. Egyre többen küzdenek miatta mentális zavarokkal és a magánnyal. Hihetetlen méretű vagyonok koncentrálódtak kevesek kezében, miközben milliók éheznek.

Tudjuk, hogy ha a társadalmaink egyenlőbbek lesznek, az az egész emberiség javára válik. Széleskörű az egyetértés abban, hogy a súlyos gazdasági egyenlőtlenségek milyen következményekkel járnak: korrupció a politikában, a médiaszabadság csorbulása, lassuló gazdasági növekedés és csökkenő társadalmi mobilitás, több bűncselekmény és erőszakos konfliktusok.

Az egyenlőtlenség nem csak a jövedelemről vagy a vagyonról szól, hanem a hatalomról is. Az elharapózó egyenlőtlenségeket az okozza, hogy túl sok hatalom koncentrálódik a leggazdagabb emberek és a befolyásos vállalatok kezében. Ez pedig már a politika felett is átvette az irányítást. Ha nem cselekszünk elég gyorsan az egyenlőtlenségek csökkentése érdekében, soha nem érhetjük el, hogy a világ ne csak a kevesek, hanem mindenki számára jó legyen.

A szegények és a gazdagok közötti növekvő szakadék nagyon mélyen gyökerező probléma. Elválaszthatatlanul köthető például a nők kizsákmányolásához és a patriarchátushoz. A nemek közötti egyenlőtlenség mindenhol jelen van, a hatalom és a vagyon koncentrációja pedig csak tovább szilárdítja azt. A nők bőrükön tapasztalják ezt a városokban, vidéken, az oktatásban, a munkahelyi ranglétra magasabb és alacsonyabb szintjein, kapcsolatokban, házasságban és családban, az erőszakkal szembeni kiszolgáltatottságban. Mindez félelmet és pszichológiai problémákat eredményez, amely nem csak egy mélyen átélt és széles körben elterjedt tapasztalat, hanem általánosan elfogadott jelenség. Az egyenlőtlenségek egyszerre következményei és okai további, meggyökeresedett egyenlőtlenségek növekedésének, legyenek azok faji vagy szexuális hovatartozáson, osztály- vagy kaszthelyzeten, fogyatékosságon vagy őslakos csoporthoz való tartozáson alapuló egyenlőtlenségek.

Az egyenlőtlenségválság mára olyan szélsőségessé vált, hogy még az elit tagjai is elkezdtek hangot adni aggodalmuknak. Az egyenlőtlenség rendszeres téma lett különböző világszervezeteknél Davostól kezdve a G7-en át az ENSZ-ig és a nagy nemzetközi pénzügyi szervezetekig. Még a legutóbbi G7 találkozón is elhangzott, hogy a csoport “küzdeni fog az egyenlőtlenségek ellen”. Ennek ellenére eddig a legtöbb ország és nemzetközi intézmény részéről semmilyen pozitív lépést nem láttunk még azért, hogy a világ egyenlőbb legyen. Sok ország, többek között az Egyesült Államok vagy Brazília, intézkedéseivel inkább gyorsítja az egyenlőtlenségek növekedését, csökkenti a leggazdagabbakra és a vállalatokra kivetett adókat, és gyűlöletre és kapzsiságra alapozza a politikáját.

Pedig muszáj szakítanunk a neoliberalizmussal, és el kell ismernünk, hogy ez a gazdasági modell kudarcot vallott. Az egyenlőtlenségek ellen harcoló mozgalom egyre nagyobb, és küzdeni fog egy új gazdasági modellért, valamint véget fog vetni azoknak a politikáknak és intézkedéseknek, amelyek az egyenlőtlenségek hajtómotorjai. A mozgalom élén olyan fiatalok, nők és társadalmi kezdeményezések állnak, amelyek világszerte a frontvonalban harcolnak az egyenlőtlenségek ellen. Ehhez minden olyan politikusnak csatlakoznia kell, akik a közjóért dolgoznak.

Véget vetünk a politikát átható, magántőkéből és hatalomból fakadó korrupciónak, és olyan kormányzást valósítunk meg, amely az embereké, és az emberekért tesz.

Véget vetünk az aktivisták elnyomásának és a tiltakozáshoz való jog korlátozásának. Megvédjük alapvető jogunkat a véleménynyilvánításhoz és a vezetőink számonkéréséhez.

Véget vetünk a brutális megszorító politikáknak, amelyek a szegényeket büntetik a gazdagok bűneiért.

Megerősítjük a dolgozók jogait, a kollektív tárgyalási rendszereket, és elérjük a megélhetéshez szükséges minimális jövedelem bevezetését.

Olyan társadalmakat hozunk létre, ahol nem csak a gazdagok, hanem mindenki számára hozzáférhető az egészségügyi ellátás, az oktatás és az ivóvíz. Ez azt is jelenti, hogy véget kell vetni a víz, az oktatás és az egészségügy privatizációjának, helyette pedig az ingyenes, univerzálisan elérhető közszolgáltatásokat kell támogatni, és fel kell számolni a káros és hiteltelen PPP konstrukciókat, vagyis a magánszektor bevonását a közszféra feladatainak ellátásába.

Véget vetünk az olyan bányászati, földszerzési és nagyléptékű infrastrukturális projekteknek, amelyek ártanak a legszegényebb közösségeknek és a környezetnek.

Nem támogatjuk tovább a bolygót tönkretevő és éghajlati vészhelyzetet okozó fosszilis tüzelőanyagokat és a leggazdagabbak túlfogyasztását.

Véget vetünk az egyre szaporodó adócsökkentéseknek valamint a leggazdagabbak és a vállalatok adóelkerülésének. Az adóparadicsomokat meg kell szüntetni. A vállalatoknak és a leggazdagabbaknak be kell fizetniük a rájuk eső méltányos összegű adót.

Nem hagyhatjuk, és nem fogjuk hagyni, hogy a gazdag elit elpusztítsa a világunkat. Egy olyan világot építünk fel, ahol mindenki szükségleteivel foglalkoznak, ehhez pedig az kell, hogy a rendszer ne csak egy szűk réteg kapzsiságát elégítse ki. Csatlakozz hozzánk Te is!

Borítókép: Fight Inequality Alliance

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://demnet.blog.hu/api/trackback/id/tr2914936358

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása